Literatura, Filmy a Kultura vůbec (8 stran zpět) | Diskuze - Aragorn.cz



Diskuze

Literatura, Filmy a Kultura vůbec

Správci:elister
Popis:Tak všeobecně, když to nesedí jinam hoďte to sem, např.: ňákou dobrou knížku nebo film
registrovaní uživatelé mají právo číst i zapisovat
neregistrovaní mohou jen číst
diskuze je odemčená
Anketa:
Která kniha je podle vás nejlepší?
Malinkatý kretén.4
Harry Potter.2
Deset malých černoušků.1
Safírové oči.1
8 celkem
Nástěnka:
1.

Jestli máte zájem a umíte psát povídky tak mrkněte sem www.piste-povidky.cz

2.

Knihy:

Jméno knihy:
Malinkatý Kretén

autor:Zdena Frýbová

Popis
Humoristický román, v němž dva skotští teriéři Andrýsek a Ronánek přesvědčují dámu středního věku, že i po rozvodu může být život báječný a vzrušující. Vypravěčka románu Ela hned v úvodu knihy šokuje svého manžela, když jeho návrh na rozvod přijme s bohorovným klidem a okamžitě si začne plánovat život podle svého. Nečekané maléry, průšvihy a katastrofy, které život přináší, se líbí především Ronánkovi, který si díky své imunitě vůči jakékoliv výchově vysloužil přezdívku Malinkatý kretén. Jeho reakce na různé rodinné a společenské události jsou tak svérázné, že se často poštěká nejen se svým bráchou Andrýskem, ale i s Elou. Nejpůsobivější nadsázka celého románu tkví v tom, že se Ela umí se svými psy sice dohovořit, to však neznamená, že se s nimi shodne. Rozmanité příhody této trojice i dalších postav spojuje typický vypravěčský humor Zdeny Frýbové, který si již tolikrát získal srdce čtenářů.

Jméno knihy:
Deset malých černoušků

Autor:Agatha Chrystie

Popis:

Klasické dílo první dámy detektivního žánru. V neúprosném rytmu známého popěvku o deseti malých černoušcích ubývá hostů v luxusním sídle na ostrově, bouří odříznutém od světa. Jakási ďábelská síla žene podle předem připraveného plánu jednoho po druhém do záhuby, až nezbude žádný. Kam však zmizel vrah?

Jméno knihy:
Harry Potter

Autor:J.K. Rowlingová

(myslím tím Harryho jako celkově knihy ale napišu tu jen jednu)

Popis:
První knížka o brýlatém hrdinovi, ovládajícím kouzla, většinu z nás doslova ohromila. Celý svět začal bláznit, vyráběly se předměty s tématikou Harryho Pottera.... - vypukla nemoc, nazývající se potterománie. A Joanne Kathleen Rowlingová, do té doby chudá, rozvedená matka, začala bohatnout.

Harry, osiřelý chlapec, vyrůstající se svými nepříjemnými příbuznými, zažije největší šok svého života, když mu obr Hagrid oznámí, že je čaroděj. I přes odpor strýce Vernona, tety Petunie a bratránka Duddleyho, začíná studovat čáry a kouzla v nejlepší kouzelnické škole těch dob - Bradavicích. Získává dva nejlepší přátele na život a na smrt - Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou. Spolu s nimi se pak učí základy kouzel. Ti společně zjistí, že ve škole je ukryt Kámen mudrců, díky němuž se člověk stává nesmrtelným. Na konci knihy se utká s Voldemortem (nejhorším černokněžníkem všech dob, jenž zabil jeho rodiče a kterého Harry oslabil, když se pokoušel zabít i jeho), jehož duši má v sobě profesor Quirell, pomatený učitel obrany proti černé magii. Voldemort však Quirella nechá zemřít a sám se opět ztratí, bezmocný... Harry tedy úspěšně dokončuje první ročník Bradavické školy čar a kouzel.

Jméno knihy:
Safírové oči

Autor:Josef Němec

Popis:Amanda, Pipi a Jack Newmanovi jsou sourozenci, kteří žijí na statku po svých údajně zesnulých rodičích. Jednoho dne se však všechno změní, sestry i bratr začínají vídat podivné přízraky různobarevných očí. Od své babičky se dozvídají, že rodiče jsou naživu, ale že je vězní nejmocnější pán zla - lord Mackley. Babička jim vysvětlí, že mohou vládnout zapovězenou magickou mocí. Tu jim pak společně se zaklínačem navrátí obřadem, při kterém sourozenci získají kameny moci, jež chrání obdařené lidi proti přízrakům. Sourozenci se vydávají do zemí, v nichž mají naplnit dávno vyřčené proroctví… Podaří se jim to? Zachrání své rodiče a shledají se s nimi?

zdroj:www.knizniweb.cz

Diskuze ⇓

Pro přidávání diskuzních příspěvků je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 20 z celkem 315 příspěvků|⇐ 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 16 ⇒|

Subotai - 29. září 2007 19:19
Subotai

sakra a ja sa vždy chystám že si už konečne tú Hlavu XXII prečítam a stále sa k tomu neviem dostať.

Ale za to som čítal Higinsov román Orol pristál a musím povedať že po prečítaní tejto knihy som začal fandiť aj tým niektorým nemcom :)

Klaghler O´Pilley - 29. září 2007 15:00
Klaghler O´Pilley

Grom 28. září 2007 21:09
To je zas trochu jiný pohled. Tam zase trochu chybí ten nadčasovější přesah, ale o to je to, pravda, větší sranda. Pokud sis přečetl jednu knížku, tak i když může její autor vyjadřovat velico podobný názor jako autor knížky druhé, nikdy neříkají totéž a nikdy to neříkají stejně. Takže každá knížka, kterou přečteš, tě o něco posune, i když už jsi četl něco tematicky podobného.

Hlava XXII mi připadá důležitější pro všeobecný přehled, protože několik věcí se vžilo a používá se ve formě různých idiomů dodnes. Tím nechci nijak hanět Ryana, Jak jsem vyhrál válku je vynikající knížka! Ale Hlavu XXII nenahradí, protože se zabývá trochu něčím jiným.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Grom - 28. září 2007 21:09
Grom

Klaghler O´Pilley 28. září 2007 10:31
Ohledně blbosti a nesmyslnosti války, jsem si radši přečetl "Jak jsem vyhrál válku"
Neodsuzujte masturbaci! Je to SEX s tím, koho máte nejraději.

Klaghler O´Pilley - 28. září 2007 10:31
Klaghler O´Pilley

Grom 27. září 2007 22:09
Dokument se snaží postihnout realitu, umělecká díla postihují něco jiného. Podle mě je důležité oboje. A znovu opakuju, že konkrétně v Hlavě XXII vytváří světová válka prostředí a základní situaci k tomu, aby autor mohl vyjádřit blbost armády, úřadů a úředníků a zároveň aby se mohl ponořit do hlavního hrdiny Yossariana.

Takže pokud jde o Hlavu XXII, tak nepatří do základního vzdělání z toho důvodu, že by byla o válce. Naopak, opravdu hodnotné knihy totiž přesahují svou dobu a jsou aktuální i po delším čase. A Hlava XXII taková opravdu je.

Miar 27. září 2007 11:21
Myslím, že z Hlavy XXII deprimovaný nebudeš. Hellerovi se podle mého podařilo udržetpřesně na té hranici, kdy si člověk sice uvědomuje hrůznost celé věci, ale zároveň se výborně baví.

Obecně si myslím, že traumat minulosti se nezbavíme prostě tak, že o nich nebudeme číst. Právě naopak.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Grom - 27. září 2007 22:09
Grom

Klaghler O´Pilley 26. září 2007 22:04
Nemyslím si, že je nutné číst o válkách jako základu vzdělání. Taktéž tyto díla nemám rád. Shlédl jsem mnoho dokumentů a myslím, že jsme si udělal ucelený obrázek o tom jaká válka je.
Neodsuzujte masturbaci! Je to SEX s tím, koho máte nejraději.

Miar - 27. září 2007 11:21
Miar

Klaghler O´Pilley 26. září 2007 22:04
jo hlava 22 :D já si to spletl se Sophiinou volbou .-))
ale i tak nerad čtu o sv. válkách. deprimuje mě to
chrocht

Klaghler O´Pilley - 26. září 2007 22:04
Klaghler O´Pilley

Miar 26. září 2007 21:20
Heller to právě píše takovým lehko stravitelným způsobem. Rozhodně stravitelnějším než je návštěva koncentráku :-). Ne, že by něco zakrýval, to ne, ale nezaměřuje se na hrůznost války, spíš na její zbytečnost a blbost. A vlastně na zbytečnost a blbost armády jako takové. Nejdrsnější rozhodně není a Hlava XXII podle mě patří k základnímu vzdělání.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Miar - 26. září 2007 21:20
Miar

TheDave 26. září 2007 19:47
jeden z nejdrsnějších autorů o 2. sv. válce, to bych nedokázal přečíst. když jsem byl na exkurzi v osvětimi tak jsem se málem složil. z hellera bych asi neměl zrovna nejhezčí zážitky. je to četba pro silné povahy
chrocht

TheDave - 26. září 2007 19:47
TheDave

Proč ne?
"Každej si holt dělá tu anarchii po svým." - Charlie

Miar - 26. září 2007 19:45
Miar

TheDave 26. září 2007 18:01
tak na to nemám, to bych nedokázal číst
chrocht

TheDave - 26. září 2007 18:01
TheDave

Začal jsem číst Hellera, perfektní.
"Každej si holt dělá tu anarchii po svým." - Charlie

Klaghler O´Pilley - 10. září 2007 16:27
Klaghler O´Pilley

Subotai 7. září 2007 19:41
Myslím to, co se dá srovnávat, tedy povídky. Jmenuj mi jednu Poeovu zdlouhavou povídku.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Subotai - 7. září 2007 19:41
Subotai

Klaghler O´Pilley 11. srpna 2007 13:33

uhm aj keď tiež je už na dnešnú dobu trochu zdĺhavý :)
ale na to jeho
... havran kráka, "Veru nie!"...
si budem spomínať do smrti :)

Klaghler O´Pilley - 11. srpna 2007 13:33
Klaghler O´Pilley

Subotai 2. srpna 2007 21:01
Pořád si myslím, že i v 30. i 40. letech byl mnohem děsivější Poe. Stejně jako dnes.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Subotai - 2. srpna 2007 21:01
Subotai

Teraz v tejto dobe sa nám zdá už Lovecraft taký moc predvídatelný, ale v tedy 30 a 40 rokoch to museli byť strašne desivé povidky keď sa k vám niečo hrozné a slizké pomaly plížilo a v hrôze ste nemohli ani otočiť hlavu... (a už mi dochádzajú nejaké desivé slová)

Inak najlepšie čo som zatiaľ od neho čítal je krátka poviedka "Strieborný kľúč"
Aj keď to tam znie len v pozadí je to akoby taká duševná autobiografia a normálne som sa v tom našiel.

elister - 16. července 2007 14:04
elister

Tak k vasi diskuzi se pripojim asi tak:

Ze vsech autoru co jste vyjmenovali sem cetl jen poea (ale zas hodne... asi skoro vsechno (z prozy na poezii nemam nervy i kdyz jsem ji slysel recitovanou a libila se)) a jeho knizky miluju... "jama a kyvadlo"(kvuli atmosfere), "zlatej brouk"(kvuli pribehu a ukazce jak lehjce ze sebe clovek muze udelat magora), a to o tom cernem kocouru - myslim ze se to dokonce jmenuje "Cerny kocour" - (opetne atmosfera ale tady i skloubena s dobrym pribehem) jsou me nejoblibenejsi
"I don't remember our boiler being nuclear" http://www.collectedcurios.com/sequentialart.php

Klaghler O´Pilley - 2. července 2007 09:28
Klaghler O´Pilley

Když o tom tak přemýšlím, věc, která se mi na Lovercraftovi líbila hodně (abych furt jen nekritizoval), je celá ta krásně fungující mystifikace kolem Necronomiconu a Cthulhu - to, jak to do sebe všechno pěkně zapadá. Kdyby tohle bylo dobře stylisticky zpracované, bylo by to skvělé. Bohužel mi přijde, že věc, která je u Lovecrafta nejhorší, je kompozice. Většinou vystřílí všchny trumfy hned na začátku, a pak už to tak nějak bez větších zádrhelů míří k očekávatelnému (samozřejmě děsivému a nevyslovitelnému) konci. Možná je taky problém právě to, že všechno dořekne do konce a do nejmenšího detailu. Kdyby nechal občas něco nedořečeno a dal tak prostor čtenářově představivosti, mělo by to všechno mnohem větší šťávu.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Klaghler O´Pilley - 2. července 2007 09:20
Klaghler O´Pilley

TheDave 2. července 2007 03:32
Já nevím, dřív než se Lovecraft vykecal, bylo mi všechno jasné, takže místo, aby jeho neustálé opakování zjevného vytvářelo atmosféru, rušilo mě. Naopak si myslím, že kdybych ho četl dřív, bavil by mě víc. Taky mi dost lezlo na nervy, že každý nepodstatný detail by u něj děsivý a nevyslovitelný - na tato dvě přídavná jména jsem díky němu začal být tak trochu alergický. Já četl jednu sbírku povídek, protože jsem chtěl jet na koncert Alexandra Häckeho a Tiger Lillies, který byl pod názvem Mountains of Madness koncipován jako scénický tribute právě Lovecraftovi, tak jsem se chtěl vzdělat, než tam pojedu. Možná jsem od toho čekal příliš mnoho (když už se Häcke a Lillies do něčeho takového pustí, to musí být kurva něco, říkal jsem si), ale co se atmosféry týče, myslím, že podobným způsobem ale mnohem lépe psal 50 let před Lovecraftem Poe.
Co se týče Gaimana (skutečně bez "n"), teď se hlavně chystám na záplavu Sandmanů, který považuju za jeden nejlepších komiksů vůbec. Jinak jsem četl právě Nikdykde, Hvězdný prach a již zmíněná Dobrá znamení a ústřední pointa je podle mě u Gaimana ve svobodě lidské mysli a fantazie a nezdolnosti vůle. Přestože všechno je tak trochu na hranici smrti, dokáže mě Gaiman vždy naplnit optimismem a pocitem, že to s lidstvem ještě není tak strašné.
"Láska, chleba a knihy by měly být zadarmo." Arnošt Lustig

Grom - 2. července 2007 08:30
Grom

TheDave 2. července 2007 03:32
Pochopil jsi to špatně já už přečetl všecky až po Buch vyjma dvou nebo tří knížek...:D Ale měl jsem ted docela dlouhou zeměplošskou pauzu.
Neodsuzujte masturbaci! Je to SEX s tím, koho máte nejraději.

TheDave - 2. července 2007 03:32
TheDave

Lovecraft je těžší na strávení, ale imho stojí za to...nestaví ani tak na ději a vyprávění, jako spíš na budování atmosféry a vykreslování světa, jak ho vidí on. Od Gainmana jsem četl samozřejmě Nikdykde a asi mi ušla pointa či co, ale vůbec mě to nezaujalo...samozřejmě, pak jsou tu Dobrá Znamení(Gainman-Pratchett), která jsou snad jednou z nejlepších knih, co jsem kdy četl...a vůbec, začínat s Pratchettem od Buchu(alespoň tak jsem to pochopil) je trochu divné, začal bych na začátku :-)
"Každej si holt dělá tu anarchii po svým." - Charlie

Vypisuje se 20 z celkem 315 příspěvků|⇐ 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 16 ⇒|


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)