Záhady a Mýty (15 stran zpět) | Diskuze - Aragorn.cz



Diskuze

Záhady a Mýty

Správci:Sakutzik, Alfonzo, elaxon
Popis:Zažili jste něco podivného, co si nedokážete vysvětlit? Chcete se dozvědět o nějakých mýtech nebo znát názor ostatních? V tom případě vítejte v Záhadách a Mýtech. Pro všechny milovníky záhad od A po Z....
registrovaní uživatelé mají právo číst i zapisovat
neregistrovaní mohou jen číst
diskuze je odemčená
Nástěnka:
Již dávno se začíná ve skupinkách šeptat o mýtech, proroctvích, spriritismu a ostatních duchovních věcech, které nikdy nebyli dokázáno.

Téma

Konec

Diskuze ⇓

Pro přidávání diskuzních příspěvků je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 20 z celkem 676 příspěvků|⇐ 1 ... 13 14 15 16 17 18 19 ... 34 ⇒|

elaxon - 22. prosince 2009 12:40
elaxon

Šéfe, podal podal jsem odkaz do jednoho nejmenovaného hnízda spamu. Buď přijde vlna, nebo jen kapka. Možná ani nazaprší. :-)

// Musím také hlasovat? Není tam nikdo, pro koho bych měl hlas.
Tři tečky říkají strašně moc.

Sakutzik - 22. prosince 2009 12:29
Sakutzik

// Nová anketa!
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

elaxon - 22. prosince 2009 12:09
elaxon

Sakutzik 22. prosince 2009 12:06
To by asi také nebyli nadšení. :-)
Tři tečky říkají strašně moc.

Sakutzik - 22. prosince 2009 12:06
Sakutzik

elaxon 22. prosince 2009 11:57
To bys měl začít poslouchat šmouly ;-)
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

elaxon - 22. prosince 2009 11:57
elaxon

Já prej při drsnější hudbě píšu ošklivé příspěvky. Teče krev, atd.. :-D
Tři tečky říkají strašně moc.

Sakutzik - 22. prosince 2009 11:19
Sakutzik

Antonius 22. prosince 2009 11:09
Tak jasně, že to nezabije každého na potkání. To je blbost. Ale něco v ní přecijen je. :-)

Je to oboustranné, to je pravda, ale horší je případ číslo jedna, kdy to počíná z hudby a mění se to na násilnické chování.
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

Antonius - 22. prosince 2009 11:09
Antonius

Sakutzik 21. prosince 2009 21:38
Nevím proč, ale na mě ta hudba nemá moc velký účinek, necítím bůh-ví jakou změnu. A k té tvrdé hudbě, stejně tak je možné, že lidé s násilnickým myšlením si vybírají právě tuhle hudbu a ne naopak.
The Game

Sakutzik - 22. prosince 2009 09:33
Sakutzik

hater 22. prosince 2009 09:29
Já jí slyšel... A musím říct, že jsem nečekal, že na mě zapůsobí, ale něco se přecijen změnilo. Cítil jsem se divně. Najednou je svět menší... A

Ale já jsem veselý člověk, mě jen tak něco nezkolí (I když toho poslechu lituju - je nádherná!)
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

hater - 22. prosince 2009 09:29
hater

Sakutzik 21. prosince 2009 21:38
Hmmm, to je zajímavé :-) akorát nemám odvahu si tu písničku jít poslechnout. Raději si asi pustím toho Mozarta

Antonius - 21. prosince 2009 22:31
Antonius

Hlásím se na porotu, budu nemilosrdnej!
The Game

Sakutzik - 21. prosince 2009 21:46
Sakutzik

Dodatek: článek napsal : Petr Koutský, já to pouze přepsal z časáku a přidal nahrávku z youtube. :-)
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

elaxon - 21. prosince 2009 21:46
elaxon

Já stejně tak. :-P
Tři tečky říkají strašně moc.

Alfonzo - 21. prosince 2009 21:41
Alfonzo

Tak to si přečtu až zítra, to se nezlob :D.
Magma is a funny word... Magma...

Sakutzik - 21. prosince 2009 21:38
Sakutzik

Ponurá neděle:
Píseň, která přináší smrt?


Mnoho lidí si život bez hudby neumí vůbec představit. Mnohé slavné písně zlepšují náladu, naopak jiné ponuré melodie posilují u některých lidí zármutek. Jedna z kdysi proslulých písní má prý natolik ničivé účinky, že po jejím poslechu desítky lidí spáchaly sebevraždu! Způsobila jejich smrt „prokletá“ skladba, známá jako píseň sebevrahů?

Je nevlídná prosincová neděle roku 1932. Poloprázdnou ulicí kráčejí chodci po jejichž tvářích stékají kapky deště. Jejich siluety se ztrácejí v ponurém příšeří mlhy. Atmosféru bezútěšně marnosti dotváří kvílivý zvuk meluzíny ve světlíku jednoho z pařížských činžáků. Do tónů jeho teskné melodie se ozývá neméně smutná hra klavíru a pobrukování maďarského skladatele Rezcó Seresse (1889 – 1968). Hudebník právě skládá svou nejslavnější a zároveň osudovou píseň Szomorú Vasárnap (Pochmurná neděle). V zornicích jeho očí se objevuje prázdný výraz naprosté beznaděje. Den předtím ho totiž opustila jeho přítelkyně, a proto je Seress psychicky na dně. Pocity své hluboké deprese a smutku natolik mistrně přenáší do své písně, že je později sdílí i mnoho jejich posluchačů. Skladatel ještě netuší, že v budoucnu spáchá jeho bývalá milá sebevraždu. Její tělo má být nalezeno s techtem Pochmurné neděle v ruce!

Výtvor zlých sil?

Přispěla k fatálnímu rozhodnutí dívky steskná skladba, stejně jako tomu údajně bylo u několika dalších lidí? Tato melodie patří mezi nejdepresivnější umělecká díla, která v lidské historii vznikla! Stejně tak smutný je i text písně, jenž pochází od maďarského básníka László Javora. Jeho slova vypráví příběh o muži, kterému umírá jeho milá a on pomýšlí na sebevraždu, po které by se s ní mohl znovu shledat. Připomínají mnoha zoufalým lidem jejich bezvýchodnou situaci natolik, že se písní nechají inspirovat? Podivné okolnosti ovšem mají provázet i samotný vznik Pochmurné neděle. Seress prý slyší ve své mysli smutnou , vtíravou a stále se opakující melodii, a proto jí rychle zaznamenává na notový papír. Byl její vznik podmíněn pouze skladatelovou náladou, anebo mohly být ve hře i jakési temné síly? Vždyť mnoho lidí, kteří tuto pochmurnou píseň slyšeli, popisuje stejný pocit, jaký měl při jejím skládání Seress. Údajně se jim zdá, že jim zní pořád v hlavě a způsobuje sebevražednou náladu!

Poslední slova sebevraha

Pramení zvláštní moc této skladby jen z paranoidních představ lidí s bujnou fantasií? Její neblahý vliv možná vytuší už první nakladatelé, kterým ji Seress nabízí. Píseň odmítají, neboť podle jejich přesvědčení je příliš melancholická. Jak píše britský spisovatel a záhadolog Karl Shuker (*1959) ve svém Světovém atlasu záhad, jeden z nakladatelů ji dokonce rezolutně odmítne s tím, že za žádnou cenu nesmí být zveřejněna. Jak se později ukáže, má pravdu. Pochmurná neděle je snad mistrovským, ale zároveň i ničivým Seressovým výtvorem. Ihned po jejím prvním zahrání v rádiích sice získává ohromnou popularitu, jenže její mezinárodní slávu provázejí desítky mrtvých. Další obětí údajně vražedné písně je nejšťastnější maďarský švec Josef Keller, který spáchá sebevraždu v Budapešti v roce 1936. Vedle jeho mrtvoly je nalezen dopis na rozloučenou, který obsahuje část nešťastné Pochmurné neděle. Stal se jednou z obětí vražedné písně?

Věhlas prokletého songu

Podle jiných zdrojů je roku 1933 obětí skladby i jakýsi maďarský mladík, který hudebníky v budapešťské kavárně žádá o zahrání této písně. Po doznění melodie odchází domů, kde se oběsí. Od poloviny 30. let 20. století si v Maďarsku údajně s touto písní na rtech bere život dalších 17 lidí. Někteří z nich se prý zastřelí přímo při jejím poslechu, další se utopí v Dunaji. Od roku 1935, kdy Pochmurnou neděli v anglické verzi začíná zpívat vynikající zpěvák a všestranný umělec Paul LeRoy Bustill Robeson (1898 – 1976) pod názvem Gloomy Sunday, se stává světoznámou. Kromě USA a Velké Británie se píseň na přelomu 30. a 40. let minulého staletí dočkává mnoha adaptací i v dalších zemích a pravidelně jí vysílají mnohá rádia. Jenže čím víc lidí ji prý slyší, tím častěji má přinášet smrt!

Přišel, slyšel, skončil

Například v Berlíně se má po poslechu Pochmurné neděle oběsit mladá prodavačka, která po sobě zanechává na papíře text písně. V Římě údajně jistý mladík slyší žebráka pobrukujícího si tklivou melodii. Věnuje mu všechny peníze, které má u sebe, a následně skočí z mostu do řeky Tibery a utopí se. V Londýně je prý zase nalezena ve svém bytě mrtvá žena a vedle ní gramofon hraje – hádejte co! Vražedný vliv Pochmurné neděle se má z Evropy rychle šířit i do Spojených států amerických, kde údajně píseň inspiruje asi 200 sebevrahů! Koncem 30. let 20. století je proslulost této melodie již tak velká, že maďarská vláda zakazuje její hraní na veřejnosti. Toto rozhodnutí vyvolá nadšení mnoha hudebníků i posluchačů, kteří prý mají při jejím poslechu velmi zlý pocit. Opravdu je tato píseň tak nebezpečná, nebo jsou její temné dějiny pouze snůškou výmyslů a pověr?

Je to jen reklama?

Je velice podezřelé, že u mnoha údajných obětí vražedné písně nelze dohledat jejich jména. Je snad celá historie, provázející Pochmurnou neděli, pouze dobře vymyšleným reklamním tahem, jenž má přilákat zvědavce? Je ovšem pravda, že zákaz hraní Pochmurné neděle zvažuje od konce 30. let minulého století několik rozhlasových stanic. Je to prý hlavně na nátlak pozůstalých po lidech, kteří si po jejím poslechu zvolili smrt. Dobře zdokumentovaná je i sebevražda skotského zpěváka Williama MacArthura Mackenzieho (1957 – 1997), který se skupinou Associates nazpíval Pochmurnou neděli v roce 1982. Mackenzie se po těžkém životním období, kdy ho pronásledovaly deprese, 22. ledna 1997 předávkoval léky. Přispěla snad k jeho rozhodnutí ukončit život i „ďábelská“ píseň?

Vleze vám do mozku!

Ve 40. letech 20. století, kdy zuří 2. světová válka, již Pochmurná neděle ztrácí na své popularitě. I když se dočká ještě několika dalších verzí (např. v roce 1992 ji zpívá irská zpěvačka Sinéad O´Connor a v roce 1999 islandská zpěvačka Bjork), již nikdy se nedočká takové slávy jako ve 30. letech. Je útlum její popularity důvodem, proč si již melodie nevybírá tolik obětí? Pokud si myslíte, že neblahé působení této písně vychází pouze z říše fantasie vyvedeme vás z omylu. Výzkumy uznávaného švýcarského psychologa Carla Gustava Junga (1875 – 1961) a jeho následovníků totiž dokazují, že hudba zasahuje do hlubokých struktur lidského podvědomí a utajených stránek lidské povahy mnohem výrazněji než například mluvené slovo. Stejně jako může určitý typ hudby člověka uklidnit, navodit rovnováhu jeho organismu nebo podnítit k pozitivnímu chování, je prý možný opak!

Kdo bude poslední obětí?

Nedávné výzkumy vědce Craiga Andersona z americké Univerzity státu Iowa naznačují, že neblahý vliv může mít například takzvaná tvrdá hudba. Většina jejich posluchačů má prý větší sklony k násilnickému myšlení. Některé melancholické a disharmonické melodie pak údajně zase mohou u lidí vyvolávat těžké deprese nebo stres. Jiné pravidelné zvuky určitých frekvencí (např. šamanské bubny) prý dokážou navozovat stavy změněného vědomí, podobné stavům použití některých drog. Infrazvuk blízký kmitočtu 7 herzů, který je pro lidské ucho neslyšitelný, dokonce dokáže vyvolat stav těžké nevolnosti a panické hrůzy! Je hudba mocnější než si myslíme? Můžeme podobně vysvětlit i vražedné působení Pochmurné neděle? Ta prý nepřinesla štěstí ani svému autorovi. Seress prohlašuje, že se cítí uprostřed svého úspěchu jako obžalovaný muž, který nemá ze slávy žádnou radost. „Tato osudová sláva mě zraňuje“, říká Seress ještě předtím, než 22. ledna 1968 spáchá sebevraždu skokem z okna. Stal se obětí své vlastní vražedné písně? Kdo další bude následovat?

Dokáže hudba léčit?

Léčivými účinky hudby se zabývá muzikoterapie. Ve Švédsku dokonce od roku 1942 funguje muzikoterapeutický institut. Mnohé hudební skladby údajně umí navodit nejen dobrou náladu a uklidnit člověka, ale také pozitivně působí na krevní tlak, dýchání či navozují stav radosti a euforie.
Výjimečné postavení mají v této léčivé hudbě díla rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta (1756 – 1791).
Pravidelný poslech jeho skladeb prý tlumí deprese, nespavost, úzkostné stavy a další zdravotní problémy. Vědci mluví o Mozartově efektu.
Ve Francii dokonce lékaři hudbu slavného Rakušana doporučují těhotným ženám.
Známe již všechny léčivé účinky hudby?

!!! Varování: Poslech Pochmurné neděle se nedoporučuje nešťastným a smutným lidem!!!

A nakonec ukázka samotné Pochmurné písně:

http://www.youtube.com/watch?v=7BaSGz13Bio
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

Sakutzik - 21. prosince 2009 20:11
Sakutzik

ironis 21. prosince 2009 19:47
Globální oteplování není žádná záhada... :-D Navíc tuším, je tu na to téma dokonce založená diskuze... Stejně z toho jak nám to popisoval zeměpisář to zní jako kravina, ale on byl vždycky tak trochu ulítlej. :-) A nakonec se z něj stal zástupce. Kam ten svět spěje...
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

ironis - 21. prosince 2009 19:47
ironis

Sakutzik 21. prosince 2009 17:42
což v podstatě řeší problém s globálním oteplováním.
 Až se dostaneš do pekla, řekni, že jsem tě tam poslal já, dostaneš množstevní SLEVU 

Sakutzik - 21. prosince 2009 18:11
Sakutzik

elaxon 21. prosince 2009 18:10
Kdyžtak je vyhodím. :-D
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

elaxon - 21. prosince 2009 18:10
elaxon

Sakutzik 21. prosince 2009 17:56
Paráda. :-)

Sakutzik 21. prosince 2009 17:56
Sakutzik 21. prosince 2009 17:57
No, no, dobře. Napíšu do pár diskuzí a sám uvidíš. Kdyžtak to zakážeš. :-)
Tři tečky říkají strašně moc.

Sakutzik - 21. prosince 2009 17:57
Sakutzik

elaxon 21. prosince 2009 17:51
Ale jestli seženeš lidi, tak tím lépe. :-)
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

Sakutzik - 21. prosince 2009 17:56
Sakutzik

elaxon 21. prosince 2009 17:51
To je ta třetí teorie na kterou jsem si nemohl vzpomenout! Rozpínavost vesmíru! Teď jsi na to kápl. :-)

elaxon 21. prosince 2009 17:51
Nemůže to být vhodný spam k tématu? :) Mě nevadí, když lidi mluví hodně, ale musí to být v určitém okruhu! :-)
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl!"

Vypisuje se 20 z celkem 676 příspěvků|⇐ 1 ... 13 14 15 16 17 18 19 ... 34 ⇒|


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)